Bułeczki drożdżowe z dodatkiem dyniowego puree nadziane domowymi powidłami śliwkowymi 🙂 Polane są pysznym pomarańczowym lukrem. Są miękkie, delikatne i bardzo smaczne. Kto posiada dynie niech spróbuje a nie pożałuje 🙂
Bułeczki dyniowe
Drukuj przepisSkładniki
- -3 szklanki mąki pszennej + 3 łyżki do podsypywania
- -10 g drożdży suchych (2,5 łyżeczki) lub 20 g drożdży świeżych
- -3/4 szklanki mleka
- -1 szklanka puree z dyni (280 g)*
- -1 duże jajko
- -30 g masła, roztopionego i przestudzonego
- -65 g cukru
- -pół łyżeczki soli
- -pół łyżeczki cynamonu
- -skórka otarta z 1 pomarańczy
- Dodatkowo:
- -do nadziania bułeczek: np. powidła śliwkowe
- Lukier pomarańczowy:
- -1 szklanka cukru pudru
- -3 - 5 łyżek wrzącej wody
- -skórka otarta z 1 pomarańczy
Przygotowanie
Ciasto:
W miseczce rozkruszyć drożdże, dodać łyżkę cukru, wlać 1/4 szklanki mleka i wymieszać. Odstawić na 15 minut do spienienia się drożdży.
Do miski przesiać mąkę, dodać rozczyn z drożdży, puree z dyni*, jajko, resztę cukru oraz mleka, sól, cynamon i skórkę z pomarańczy. Wyrobić, pod koniec dodając rozpuszczony tłuszcz. Wyrobić dobrze ciasto, aby było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ściereczką, do podwojenia objętości (około 1,5 godziny).
Przygotować dużą płaską blaszkę, wyłożyć papierem do pieczenia.
Wyrośnięte ciasto krótko wyrobić. Podzielić na 14 części (każda o wadze około 80 g). Uformować okrągłe kulki (bułeczki), lekko spłaszczać na dłoni, nadziewać konfiturą, sklejać, formując kulki. Układać na blaszce w sporych odległościach od siebie. Przykryć ściereczką, pozostawić do ponownego wyrośnięcia i podwojenia objętości (około 20 minut lub dłużej).
Bułeczki pieczemy w temperaturze 180 stopni przez około 20 minut. Wyjmujemy z piekarnika i studzimy na kratce. Lekko ciepłe lukrujemy.
*Dynię należy upiec w piekarniku. Trzeba ją oczyścić, pokroić na mniejsze części i ułożyć skórką do dołu w naczyniu żaroodporym. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 175 stopni i piec około godziny do miękkości. Ostudzić i zdjąć skórę a miąższ zmiksować na puree.
Z przygotowanego puree odmierzyć potrzebną ilość. Resztę można zamrozić lub wstawić do lodówki i przechowywać do kilku dni.
Lukier pomarańczowy:
Składniki na lukier umieścić w naczyniu lub moździerzu i rozetrzeć grzbietem łyżki/ utrzeć tłuczkiem na bezgrudkowy lukier. Jeśli lukier wyjdzie zbyt rzadki należy dodać trochę cukru pudru, jeśli zbyt gęsty - odrobinę wody i rozetrzeć.
7 komentarzy
Marzena
7 listopada 2014 at 09:22Martuś jakie fajne bułeczki, pysznie wyglądają 🙂
Marta
7 listopada 2014 at 18:05Dzięki 🙂 I pysznie smakowały 🙂 Pozdrawiam
Małgosia-napiecyku
7 listopada 2014 at 20:49Powidła śliwkowe świetnie pasują do dyniowych bułeczek, warto zapamiętać ten przepis 🙂
Marta
8 listopada 2014 at 16:12Wyszły doskonałe 🙂 Cieszę się, że zamroziłam kilka porcji dyniowego puree, w sam raz do przygotowania pysznych wypieków z dodatkiem dyni w środku zimy:)
domowacukierniaewy.blox.pl
7 listopada 2014 at 22:59Mają piękny kolor, dodatek powideł to strzał w dziesiątkę 🙂
Marta
8 listopada 2014 at 16:14Dziękuję 🙂 Rzeczywiście, z powidłami śliwkowymi świetnie smakowały 🙂 Pozdrawiam
gin
8 listopada 2014 at 21:29Mmm, zjadłabym sobie taką bułeczkę… 🙂